"Italdizain" və "Lladró" Qarabağ atı heykəllərinin məhdud saylı seriyasını təqdim edir
Əl işi çini qablar hazırlayan məşhur ispan brendi "Lladró" Qarabağ atlarının bənzərsiz miniatür heykəllərini məhdud sayda istehsal edib. Filiqran üsulu ilə işlənmiş, Azərbaycanın milli simvollarından birinin şərəfinə ərsəyə gətirilmiş heykəl ilk dəfə eksklüziv olaraq Bakıda, Şirvanşahlar sarayında baş tutan tədbirdə təqdim edilmişdir.
Qarabağın qaçağan atları hələ XVII əsrdə Qarabağda yetişdirilmiş, atçılıq sahəsində Azərbaycana beynəlxalq şöhrət qazandırmış qədim dağ atları cinsinə aiddir. Qarabağ atı əsaslı olaraq Azərbaycanın milli simvolu, onun tarixinin canlı şahidi və ölkənin mədəni irsinin bir hissəsi hesab edilir. Əsrlər boyu bu nəcib heyvanlar Azərbaycan rəssamları, heykəltaraşları və şairlərinin ilham mənbəyinə çevrilib. Xalq yaradıcılığında və ədəbiyyatda Qarabağ atlarının gözəlliyi ta qədimdən ahuların və ceyranların gözəlliyi ilə müqayisə olunaraq tərənnüm edilirdi. Onillər boyu Qarabağ regionu uğrunda mübarizə aparmış ölkə ənənələrinə yeni həyat verir və məşhur cinsin şöhrətini bərpa edir.
Əsrin dörddə birini ən gözəl atların yetişdirilməsinə həsr edən məşhur Qarabağ atları mütəxəssisi Quluzadə Yaşar Əlihüseyn oğlunun rəhbərliyi altında şöhrətli ispan emalatxanasının məharətli ustaları heykəl kompozisiyasının ən kiçik detallarını belə diqqətlə və səbirlə işləmişdir. Qədim Azərbaycan ənənəsinə görə, atın beli yəhərin altından ənənəvi naxışlarla toxunmuş Qarabağ xalçası ilə örtülür. Yəhər xalçası qismində istifadə olunan çul özündə üç əsas elementdən ibarət bədii kompozisiyanı ehtiva edir. Mərkəzi medalyon hissəsi "Bulud" olaraq tanınan "S" hərfi formasında naxışla bəzədilib. Bu naxışa tez-tez Qarabağ xalçaları qrupuna aid "Malıbəyli" xalçalarında rast gəlinir. Çulun aşağı sol küncündə xaç formasında, diaqonal olaraq toxunmuş, "Çarx" kimi tanınan element yerləşdirilib. Bu naxış Şirvan xalçaları qrupunun "Salyan" xalçası üçün xarakterikdir. Aşağı sağ küncdəki naxış heyvan təsvirlərindən əldə edilən motivdir və "Böcək" adlanır. Aparılmış mədəni və etnoqrafik araşdırma, nadir arxiv materiallarının tədqiqi sayəsində klassik rəng ahəngi ilə orijinal ornament "Lladró" heykəl miniatürünün ərsəyə gətirilməsi üçün yenidən canlandırılıb. Orijinal elementlərin dəqiq bərpasını təmin edən "Azərxalça" şirkətinin bilik və təcrübəsi bu prosesdə başlıca rol oynayırdı.
Qızılı rəngli yəhəri mürəkkəb gül ornamenti şəklində zərif əl işi oyma bəzəyir, kəhər Qarabağ atlarının təbii rəngini əks etdirmək üçün isə mis rəngi çalarlı tünd qəhvəyi minadan istifadə edilib. Yüyən ağızlığı və üzəngi qızıl suyuna salınmış bürüncdən, cilov isə təbii dəridən hazırlanmışdır.
Heykəl 750 ədəd olmaqla məhdud sayda buraxılıb. Hər bir heykələ tiraj üzrə individual nömrə təyin edilib. Bakıdakı dünya premyerasından sonra Qarabağ atı "Lladró" brendinin fəaliyyət göstərdiyi digər regionlarda təqdim ediləcək. "Lladró" brendinin Azərbaycandakı eksklüziv nümayəndəsi "Italdizain" şirkətidir.
Ünvan: Azərbaycan, Bakı, 28 may küçəsi 7A.
Əlaqə nömrəsi: +994 (12) 498-00-53
“Karabakh horse” kolleksiyasın haqqında daha ətraflı məlumat üçün bu linkə keçid edin
"Lladró" brendi və onun kolleksiyaları haqqında ətraflı məlumatı aşağıda qeyd olunan saytdan əldə edə bilərsiniz: italdizain.az/brands/lladro
Layihənin hazırlanmasında iştirak etdiyi və təfərrüatlara diqqət yetirdiyi üçün "ADEC" şirkətinə xüsusi təşəkkür edirik.

Italdizain и Lladró представляют лимитированную серию статуэток карабахского коня
Знаменитый испанский бренд фарфора ручной работы Lladró выпустил лимитированным тиражом уникальную скульптурную миниатюру карабахского коня. Филигранно выполненная статуэтка, созданная в честь одного из национальных символов Азербайджана, была впервые эксклюзивно представлена на мероприятии во Дворце Ширваншахов в Баку.
Карабахские скакуны — старинная порода горных верховых лошадей, выведенная в Карабахе еще в XVII столетии, и принесшая Азербайджану международную славу в сфере коневодства. Карабахский конь заслуженно считается национальным символом Азербайджана, живым свидетелем его истории и частью культурного достояния государства. На протяжении столетий грациозные животные дарили вдохновение живописцам, скульпторам, поэтам Азербайджана. В фольклоре и литературе красоту карабахских лошадей издавна воспевали, сравнивая с газелями и джейранами. Сегодня страна, несколько десятилетий боровшаяся за Карабахский регион, возрождает традиции и восстанавливает знаменитую породу.
Искусные мастера прославленной испанской мануфактуры тщательно и кропотливо прорабатывали мельчайшие детали скульптурной композиции под руководством известного специалиста по коням карабахской породы, Кулузаде Яшара Алигусейноглу, посвятившего разведению красивейших скакунов более четверти века. Согласно древней азербайджанской традиции, спину лошади под седлом покрывают карабахским ковром с традиционными узорами. Чул (азербайджанский: «Çul»), используемый в качестве ковра для седла, представляет собой художественную композицию из трех основных элементов. Центральная медальонная часть украшена узором в форме буквы «S», известным как «Облако» (азербайджанский: «Bulud»), который часто встречается на коврах «Малыбейли» из группы Карабахских ковров. В нижнем левом углу Чула расположен элемент в виде креста, пересеченного по диагонали, известный как «Чарх» (азербайджанский: «Çarx»), типичный для ковра «Сальян» из группы Ширванских ковров. Узор в нижнем правом углу представляет собой мотив, заимствованный от изображения животных, и называется «Боджак» (азербайджанский: «Böcək»). Подлинный орнамент с классическими цветовыми сочетаниями был воссоздан для создания скульптурной миниатюры Lladró благодаря специально проведенным культурологическим и этнографическим изысканиям и изучению редких архивных материалов. В этом процессе ключевую роль сыграли знания и опыт компании Азерхалча, которые способствовали точному восстановлению аутентичных орнаментов.
Золотистое седло украшает изящная ручная гравировка в виде затейливого цветочного орнамента, а чтобы передать естественный окрас гнедых карабахских скакунов, была выбрана темно-коричневая эмаль с медным оттенком. Удила и стремена выполнены из позолоченной латуни, а поводья — из натуральной кожи.
Статуэтка выпущена ограниченным тиражом в 750 экземпляров. Каждой статуэтке присвоен индивидуальный номер из тиража. После мировой премьеры в Баку карабахский конь будет представлен в других регионах присутствия Lladró. Бренд Lladró эксклюзивно представляет на территории Азербайджана компания Italdizain.
Чтобы получить более подробную информацию о коллекции “Karabakh horse” переходите по этой ссылке
Больше информации о бренде Lladro и его коллекциях вы можете найти на сайте: italdizain.az/ru/brands/lladro